انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن

انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن

موشن گرافی چیست؟

در واقع موشن گرافی یا همان موشن گرافیک، تلفیقی از تصویر، حرکت و صوت می باشد. زمانی که با استفاده از هنر گرافیک به شکلی زیبا، تصاویر، حرکات و صداگذاری با هم میکس می شوند، ویدیویی با عنوان موشن گرافیک ساخته می شود که می تواند با تاثیر گذاری بی نظیری پیام خود را به بیننده منتقل کند. حالا می توانیم انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن را معرفی کنیم.

در واقع با استفاده از تصاویر گرافیکی و ایجاد حرکاتی هدفمند و موزون با استفاده از نرم افزار های گرافیکی همچون افترافکت، بر اساس یک سناریو از قبل مشخص، یک ویدیو تولید می شود و در نهایت این ویدیو با گویندگی صداگذاری می شود.

بر اساس تصاویری که در تولید این ویدیو استفاده می شود و همچنین هدف آن، ما می توانیم انواع موشن گرافیکها را دسته بندی کرده و هر کدام را از نظر هدف تبلیغاتی در یک طبقه خاص جای دهیم و کاربردهای آن را مشخص کنیم.

اگر مایل هستید با انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

عکس انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن

انواع اصلی موشن گرافیک چیست؟

قبل از هر چیز لازم است ما بدانیم انواع اصلی موشن گرافیک چیست، تا بدانیم چه کارهایی می توان انجام داد و یا چگونه از آن کسب درآمد کنیم، و کسب و کار خود را توسعه دهیم و در واقع کاربردهای آن را درک کنیم.

در کل انواع موشن گرافیک در 12 دسته مختلف جای می گیرند. در ذیل ضمن معرفی انواع موشن گرافیک، خصوصیات و کاربردهای آن، بعضا نمونه ای هم جهت آشنایی بیشتر شما ارائه می شود.

عکس ویدیوی توضیحی
1- ویدیوهای توضیحی:

این دسته بزرگترین بازه از انواع موشن گرافیکها را در بر می گیرد و میتوان گفت معمولترین کاربرد موشن گرافیک ساخت همین ویدیوهاست.

ویدیوهای توضیحی به شکل داستان وار یک پروسه پیچیده ای را فراهم میکند. در واقع بصورت جداجدا و تکه تکه قطعات انیمیشن با کنار هم قرار گرفتن، یک تصویر بزرگ را میسازند. این روش چون به شکل یک داستان، ماجرای یک برند را به تصویر می کشد، از نظر عاطفی بهتر می تواند با بیننده ارتباط برقرار کند.

این ویدیو می تواند یک باکس فروش محصول باشد که بصورت عاطفی داستانی ایجاد می کند تا خط فروش شما را بالا آورده و به مخاطب معرفی کند. در زیر یک نمونه از این نوع ویدیو یا همان موشن گرافیک و کاربرد آن را می بینید.

2- بازاریابی محصول:

دسته دیگری از انواع موشن گرافیکها که البته می توانست جزو دسته قبلی قرار بگیرد، ولی بدلیل تمایز فوکوس روی مفهوم برند و یا فوکوس روی مفهوم محصول از هم جدا شده است و تحت عنوان موشن گرافیک بازاریابی محصول مدنظر قرار گرفته است.

این دسته روش مناسبی است که می تواند علاوه بر معرفی محصول، روش استفاده از آن و یا حتی هر توضیح خاصی در مورد آن محصول را همزمان بیان کند. زیرا بعضی از محصولات ممکن است پیچیدگی های خاصی داشته باشند که نیاز به ارائه توضیحات اضافه و کاربردی باشد که در قالب موشن گرافیک می توان به این مهم دست یافت.

اکثر افراد دوست دارند، وقتی یک محصول را می بینند، یک ویدیو هم در مورد شیوه استفاده و یا موارد دیگر آن ببینند، که ترکیبی از فیلم واقعی محصول و اطلاعات موشن گرافیک باشد. برای درک بهتر نمونه ای از این نوع موشن گرافیک و کاربرد آن در زیر ارائه شده است.

3- انیمیشن های محیط کاربری (یوزر اینترفیس user interface):

یکی از روشهایی که می توانیم نمونه کارها و اتودهای خودمان را متحرک کنیم تا شفافیت بیشتری برای تیم کاری خود ایجاد کنیم، استفاده از موشن گرافیک است. در واقع برای نمایش انواع انیمیشن منوها و اسلایدها، برای ایجاد فهم بهتری از کاربری آن یعنی یوزر اینترفیس می توانیم از توانایی های موشن گرافیک استفاده کنیم.

این دسته می توانست جزو دسته موشن گرافیکهای بازاریابی محصول نیز قرار بگیرد، چون به شکلی محصول ما که یک اپلیکیشن و یا نرم افزار است را معرفی می کند.

این نوع موشن گرافیک بیشتر برای ارتباط بین گرافیست و توسعه دهنده (برنامه نویس) مناسب است تا درک بهتری از محصول نهایی داشته باشند. برای درک بهتر یک ویدیوی نمونه در زیر ارائه شده است.

انیمیشن های محیط کاربری

4- آیکون:

یکی از روشهایی که می تواند صفحه نرم افزار یا اپلیکیشن را قوی تر نشان دهد، استفاده از آیکون انیمیشن است. وقتی روی یک دکمه در یک اپلیکیشن بروید و حرکتی ایجاد شود، این حرکت باعث پویایی بیشتر آن اپلیکیشن می شود.

آیکون انیمیتهای قوی و زیادی هم در اینترنت وجود دارند که می تواند بعنوان الگویی جهت الهام بخشی برای یک پروژه موشن گرافیک مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین یکی از دیگر انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن آیکون انیمیشن ها هستند.

امروزه به کمک فایلهای svg (وکتورهای گرافیکی) و css میتوان انیمیشن های جذابی برای سایت ها و اپلیکیشن ها ایجاد کرد که سبک بوده و در حفظ سرعت بالای آن خللی ایجاد نمی کنند. یکی از منابع خوب برای این نمونه موشن گرافیک، سایت http://animaticons.co می باشد. مثال زیر نمونه ای از این نوع موشن گرافیک می باشد.

نمونه موشن گرافیک آیکون

5- لوگو:

این دسته از موشن گرافیکها بسیار جذاب هستند و واقعا می توانند به برند شما کمک کنند تا ایده آل دیده شود. انیمیت کردن لوگو خیلی لذت بخش است و برند شما را جذاب تر نشان داده و یک نشاط در نام تجاری شما ایجاد می کند.

می توان گفت اگر یک لوگو موشن با موزیک زیبایی تهیه شده باشد، حتی شنیدن دوباره آن موزیک مخاطب را به یاد برند شما می اندازد. نمونه های زیادی از این نمونه موشن گرافیکها در اینترنت وجود دارد که می توانند الهام بخش باشند. در سایت http://www.fubiz.net نمونه های زیبایی از این نوع موشن گرافیکها را می توانید بیابید. در زیر یک نمونه از کاربردهای آن را مشاهده می کنید.

کاور نمونه لوگو موشن از انواع موشن گرافیکها
6- فیلم کوتاه:

در این دسته، واقعا دو دسته انیمیشن ها و موشن گرافیکها می توانند به یکدیگر تبدیل شوند. با این تفاوت که در موشن گرافیک ضمن استفاده از اشکال ساده تر و جزئیات کمتر جان بخشی انجام می شود، ولی در انیمیشن ضمن استفاده از اشکال پیچیده تر و جزئیات بیشتر به شخصیت پردازی پرداخته می شود.

چیزی که به موشن گرافیک قدرت می دهد، ورود به دنیایی از تصورات است، که شما از این موضوع می توانید برای ساخت فیلم کوتاه استفاده کنید.

7- عنوان (عنوان فیلم و تلویزیون):

در واقع یکی از پایه های شکل گرفتن موشن گرافیک، عنوان فیلم ها بوده است. بسیاری از عناوین فیلم ها و سریالها با استفاده از موشن گرافیک ساخته شده اند. یکی از بهترین سایتها برای دیدن این نمونه موشن گرافیک  http://www.artofthetitle.com می باشد. در زیر یک نمونه را مشاهده می کنید.

کاور نمونه موشن گرافیک عنوان فیلم
8- پرزنتیشن (presentation):

در ارائه مقالات و سخنرانی ها حتما مشاهده کردید که به وفور از پاورپوینت و کی نوت و پرزی استفاده می شود، و در این نرم افزارها می توان از قدرت موشن گرافیک استفاده کرده و به نوشته ها و عکسها حرکت بخشید.

همچنین به مفاهیم و نمودارها می توان انیمیشن اضافه کرد، که این موارد باعث بهبود ارائه و انتقال بیشتر و بهتر مفاهیم به مخاطب می گردد. نمونه زیر را مشاهده کنید.

9- اینفوگرافیک:

در این نوع موشن گرافیکها، ابتدا اینفوگرافیک یعنی نمودارها، گراف ها و المان ها رسم می شوند و سپس با وارد کردن حرکت به گونه ای مراحل را نشان می دهیم و موارد مهم تر را برجسته می کنیم، و حتی می توانیم مخاطب را متوجه کنیم که اول باید کدام قسمت را بخواند. نمونه زیر را مشاهده کنید.

10- برودکستینگ ( Broadcasting):

موشن گرافیکهایی که بیشتر مواقع در اخبار و و رویدادهای ورزشی و استودیو های خبری زنده مشاهده می کنیم، همان برودکستینگ یا رویداد هستند. زیرنویسهای شبکه های زنده و یا نمایش نام ها و اماکن در اعلان خبرها میتواند جزو این دسته قرار بگیرد، و ما در طول روز با تعداد زیادی از این موشن گرافیکها مواجه می شویم. در زیر یک نمونه آورده شده است.

11- گیف Gifs:

این دسته جزو یکی از قدیمی ترین مدلهای خوب موشن گرافیک می باشد. اگر یک فایل گیف درست و اصولی تهیه بشود، میتواند بخوبی وظایف یک موشن گرافیک را انجام بدهد، و این دسته به خوبی در شبکه های اجتماعی بین مخاطبان دست به دست می شود، و در پویایی و انتقال پیام آن پست کمک زیادی می کند.

نمونه های زیادی از این دسته را می توانید در سایت https://dribble.com  مشاهده کنید. در زیر نمونه ای از این نوع موشن گرافیک را می بینید.

موشن گرافیک نوع گیف

12- واقعیت مجازی (VR):

فناوری واقعیت مجازی در واقع قرار گرفتن در یک محیط کاملا مجازی و دیجیتال است. در این محیط با کمک موشن گرافیک می توان به فضای 3 بعدی پویایی بخشید و قلمرو جدیدی برای موشن گرافیک ( مخصوصا موشن 360 درجه )، باز کرد.

این دسته یکی از جدیدترین زمینه های استفاده از موشن گرافیک می باشد و هر روزه مثالهای زیادی از بازی و سرگرمی ها رونمایی می شوند که همگی از موشن گرافیک در واقعیت مجازی بهره برده اند.

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله دیدی کلی از انواع موشن گرافیکهایی که طراحی می شوند را به شما بدهیم. اگر تمایل به سفارش طراحی موشن گرافیک برای برند خود دارید می توانید به بخش طراحی موشن گرافیک وبسایت مداد جادو رفته و ضمن مطالعه تعرفه طراحی، نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کنید.

اگر هنوز تصور می کنید که به سفارش طراحی موشن گرافیک نیازی ندارید و یا نمی توانید هزینه زیادی برای طراحی آن پرداخت کنید، باز هم تیم مداد جادو می تواند به شما کمک کند. کافی است به فروشگاه ما سر بزنید و از میان محصولات ما که قالبهای آماده موشن گرافیک با قیمت ناچیزی هستند و ویدیوی آموزشی نحوه ویرایش و شخصی سازی آنها را نیز برای شما قرار داده ایم استفاده کنید.

در صورتی که فکر می کنید نیاز به مشاوره دارید، باز هم تیم مداد جادو در کنار شماست و می توانید از طریق بخش تماس با ما اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا کارشناسان ما با شما تماس گرفته و مشاوره رایگان به شما ارائه دهند. در اینجا همه جوره هوای شما و کسب و کارتان را خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را به اشتراک بگذارید...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
در خبرنامه مداد جادو عضو شوید
تا از آخرین تخفیفات و اخبار سایت باخبر شوید
شاید از اینها هم خوشتون بیاد
دوست داری تجارتت رو توسعه بدی؟
پس با ما همراه باش
عکس پایین قالب اصلی مقالات